Защо имам нужда от ендодонтска процедура?
Ендодонтското лечение се прави, когато пулпата - меката тъкан в зъба, се възпали или инфектира. Възпалението или инфектирането може да възникне от редица причини - дълбок кариес, продължителни повтарящи се процедури по зъба или пукнатина и отчупване на зъба. В допълнение, травма на зъба може да е причина за ендодонтско лечение, въпреки че няма видими увреждания по зъба. Ако пулпно възпаление или инфекция остане нелекувано, то може да доведе до болка или възникването на абсцес.

Какво е гранулом и как се лекува?
Това е ограничен възпалителен процес около върха на зъбния корен. Той често се наблюдава при неправилно лекувани коренови канали. Лечението му се състои в правилното разширяване, почистване и запълване на кореновия канал.

Как се умъртвява нерв на зъб при бременност?
Нормално протичащата бременност не е противопоказание за стоматологично лечение. Умъртвяването на нерв е желателно да се извърши по метода на витална екстирпация. При нея под упойка се отстранява пулпата (нерва) на зъба. Каналите се разширяват, промиват, запълват и лечението се завършва. Не е желателно по време на бременност да се правят рентгенови снимки, но ако сериозността на проблема го изисква, е препоръчително да се правят с дигитален рентген и под защитата на оловна престилка.

Ще усещам ли болка по време на или след тази процедура?
Много ендодонтски процедури са насочени към облекчаване на болката, идваща от възпалената пулпа. С помощта на модерните анестетици и техники на обезболяване, всички пациенти съобщават, че не са изпитвали болка по време на тези процедури.
През първите няколко дни след манипулацията е възможно да изпитвате чувствителност във вашия зъб, особено ако преди това зъбът е бил болезнен и възпален. Този дискомфорт може да бъде овладян чрез медикаменти с или без рецепта. Затова следвайте препоръките на вашия ендодонтист внимателно.
Възможно е известно време след ендодонтското лечение да продължите да чувствате зъба си по-различно. Ако обаче усещате болка или напрежение в зъба, свържете се с вашия ендодонтист.

На какво могат да се дължат продължаващи болки след умъртвяване на зъб?
Много често кореновите канали са с анатомия която предлага най-различни особености - извити канали, допълнителен канал които не се вижда с просто око. Затова в съвременната ендодонтска практика застъпва лечението на коренови канали с микроскоп. Болката след умъртвяване на зъб е често срещана и обикновено отшумява бързо след проведеното качествено ендодонтско лечение.

Могат ли да се спасят зъби с лошо ендодонтско лечение?
Много често се срещат зъби с недобро ендодонтско лечение - лошо запълнени канали, счупени инструменти в кореновите канали, зъби с пробити корени. Такива зъби могат да се спасят и в случая е нужно ре-лечение на кореновите канали. С ендоднтският микроскоп, с който разполага Медикъл Дент ре-лечението на коренови канали и справянето с трудни ендодонтски случай е много по-лесно и с предвидим резултат.

Какви са признаците за необходимост от ендодонтско лечение?
Признаците които трябва да наблюдавате са болка, чувствителност към топло и студено, болезненост при допир и дъвчене, преоцветяване на зъба, подуване, болезненост и отток на съседните лимфни възли. Понякога, обаче симптоми не се наблюдават.

Трябва ли да се умъртви зъб с болка при наличие на бруксизъм?
Бруксизмът представлява така нареченото „скърцане със зъби”, което с течение на времето може да доведе до изтриване и болки в зъбите и долночелюстната става. Ако причината за болката в зъба е бруксизмът, не е необходимо той да се умъртвява, а да се преустанови скърцането и да се търси причината за неговото възникване. Лечението е комплексно. Прави се анализ на захапката и се изработват индивидуални шини от мек материал, с които се спи и така се намалява триенето между зъбите и болката в тях. С течение на времето, благодарение на шините, се стига до намаляване на мускулния тонус и спиране на скърцането. Друга алтернатива е поставянето на ботокс в областта на определени дъвкателни мускули, с което пак се коригира техният повишен тонус и се повлиява бруксизма.
Вижте и нашите полезни съвети при вадене на мъдрец и вадене на ретиниран мъдрец.