Поставяне на зъбни импланти: Всичко, което трябва да знаете 

Зъбните импланти са най-полезните средства за възстановяване на усмивка в стоматологията. При поставяне на зъбни импланти се подобрява естетиката на усмивката, както и цялостното качество на живот на човек. Поставянето на зъбни импланти е рутинна, но инвазивна процедура, която изисква дългогодишен опит и отлични умения от страна на имплантолога.  

Видове зъбни импланти: Какво трябва да знаете? 

Има различни видове зъбни импланти според материала и според начина на поставяне.  

Според материала, зъбните импланти биват титаниеви и циркониеви. Титанът е биосъвместимост материал, който е подходящ за всички видове зъбни замествания. Той е предпочитан избор сред добрите стоматолози по света, заради надеждността, която предлага. Цирконият също е биосъвместим материал, който не корозира и е устойчив на различните химични процеси, които протичат в устната кухина. Освен това, той не е метал и има естествен бял цвят, което го прави по-малко видим през венците.  

Според начина на поставяне, имплантите са класически и базални. Класическите са направени от три части – винт, абатмънт и коронка. Винтът се фиксира в меката част на костта, а след преминаване на период от 2 до 6 месеца, върху винта се поставя абатмънт, последван от коронка.  

Базалните импланти са съставени от една част, а след имплантирането им могат да бъдат натоварени моментално. Те се поставят в твърдата кост, която е плътна и недостатъчно кръвоснабдена. Освен това, гладката им повърхност не се свързва с костта, а се фиксират с цимент. Макар и по-бърза и неинвазивна процедура, поставянето на базални импланти е остаряла технология, която вече е заместена от по-безопасни и модерни алтернативи.  

Поставяне на зъбни импланти: Какво представлява процедурата? 

Но как се поставят зъбни импланти? Този процес е сложен и изисква внимание, знания, прецизност и професионализъм. Първо са нужни 3D томография и рентгенови снимки, които да помогнат на имплантолога да оцени структурата на челюстта и да определи най-доброто място за поставяне на зъбен имплант. 

Самото поставяне включва хирургическа намеса, при която титаниевият или циркониев имплант се вгражда в костта чрез разрез във венеца. По време на процедурата пациентът е под локална анестезия, което прави процеса безболезнен. Следващата стъпка е остеоинтеграцията – процес, при който имплантът се сраства с костта, за да се осигури стабилност. След успешното срастване на импланта се поставя абатмънт, който служи като свързващ елемент между импланта и зъбната коронка. Последният етап е фиксирането на коронката, която се изработва индивидуално, за да пасне перфектно на останалите зъби на пациента. Така се възстановява както естетиката, така и функцията на зъбите. 

Възстановяване след поставяне на зъбни импланти: Какво да очаквате? 

През първите дни след поставянето на винтове, пациентите могат да изпитат лек дискомфорт, подуване или чувствителност около мястото на импланта. Тези реакции са напълно нормални и би следвало да отшумят в рамките на седмица. Отличната устна хигиена е от най-голямо значение в този период. Използването на антисептични разтвори за уста, както и мека четка за зъби са ключови за възстановяването на мястото на импланта. За да бъде успешна остеоинтеграцията, препоръките на стоматолога трябва да бъдат стриктно спазвани, а натоварването на импланта е строго забранено. 

Хранене след поставяне на зъбни импланти: За какво да внимавате? 

През първите дни след поставяне на зъбни импланти е препоръчително да се консумират меки и течни храни, чрез които да се избегне дразнене на оперираната зона. Пациентите трябва да избягват дъвченето в зоната на импланта, за да не се натоварва костта и да се предотвратят усложнения. Постепенно, с напредването на възстановителния процес, може да се премине към по-разнообразна храна, но със специално внимание към консистенцията ѝ. 

Зъбни импланти: За кого са походящи? 

Зъбните импланти са идеално решение за пациенти, които са загубили един или повече зъби и искат да възстановят както естетиката, така и функционалността на усмивката си. За да бъдат подходящи кандидати, пациентите трябва да имат добро общо здраве, достатъчно костна плътност в челюстта и здрави венци. 

Имплантите са подходящи както за млади хора, които са загубили зъб поради травма, така и за по-възрастни пациенти, които страдат от загуба на зъби в резултат на пародонтални заболявания. Те не се препоръчват за хора с тежки системни заболявания, като неконтролиран диабет, или за пушачи, които имат повишен риск от усложнения. 

Какви са рисковете при поставяне на зъбни импланти? 

Въпреки високата успеваемост на процедурата, поставянето на зъбни импланти крие определени рискове. Те могат да бъдат минимизирани чрез опитен имплантолог и спазване на препоръките за възстановяване. 

Отхвърляне на импланта 

Отхвърлянето на импланта е рядко, но възможно усложнение. То се проявява чрез болка, подвижност на импланта, гной или неприятна миризма около него. При поява на тези симптоми е важно незабавно да се потърси стоматолог. 

Проблеми със заздравяването 

Понякога процесът на остеоинтеграция може да бъде затруднен поради недостатъчна костна плътност или инфекция. Това може да доведе до нестабилност на импланта и необходимост от повторна интервенция. 

Инфекции около импланта 

Инфекциите са едно от най-честите усложнения след поставяне на имплант. Те могат да възникнат поради недостатъчна хигиена или неправилна грижа за устната кухина. Симптомите включват подуване, зачервяване, болка и наличие на гной. Лечението включва антибиотична терапия и в някои случаи повторна хирургическа намеса. 

Свържи се с нас бързо и лесно!

Вярваме, че всеки зъб е сложен организъм и различните му проблеми изискват различни специалисти. 

Call Now Button