Диабетът е заболяване, което оказва огромно влияние върху усмивката ви и върху ефективната грижа за нея.
Едни от най-честите проблеми в устната кухина, свързани тясно с диабета, са:
- Възпалени венци
- Трудно и бавно зарастване след направена интервенция
- Сухота в устата и проблеми с усещанията за вкус
Не забравяйте, че стоматологът ви задължително трябва да е уведомен, ако страдате от диабет. Също така, препоръчително е зъболекарят ви да е наясно с всички медикаменти, които приемате, за да регулирате кръвната си захар.
В случай, че се появят зачервени или отекли венци, незабавно трябва да посетите зъболекарския кабинет.
Вижте няколко съвета, които ще ви помогнат да поддържате доброто здраве на устната си кухина, дори и ако имате диабет:
- Спрете пушенето – ако сте пушачи, трябва да знаете, че този вреден навик е виновен за по-честите възпаления на венците, предизвикани от слабото кръвообращение в тъканите около зъбите.
- Бъдете крайно внимателни – става въпрос за признаците за възпалени венци и други сходни проблеми, които трябва да забележите в начален стадий. По този начин, ще можете да ги предотвратите, още преди да са се превърнали в сериозен проблем.
- Спазвайте стриктно хранителния си режим – разбира се, задължително условие, за да имате здрава и красива усмивка, е да спазвате определената си диета. Хубавата и здравословна храна, лишена от киселини и захари, спомага за по-лесното и бързо постигане на блестяща усмивка. Очаквано, това е в сила, без значение дали имате диабет или не.
- Мийте зъбите два пъти на ден с паста, съдържаща флуорид – стриктната грижа и премахването на плаката от зъбите е стъпка, която не бива да пропускате. Флуоридът и меките влакна на четката за зъби, също са нещо, върху което да се съсредоточите, когато искате да постигнете перфектна грижа.
- Използвайте конец за зъби ежедневно – нищо не може да замени чудесния ефект от почистването с конец, тъй като само той е способен да премахне изцяло остатъците от храна по зъбите.
- Посещавайте редовно стоматолога си – стремете се регулярните прегледи да са тогава, когато нивата на кръвната ви захар са значително стабилни.