Стопяване на зъбната кост – кои са най-честите причини?

Стопяването на зъбната кост е сериозен здравословен проблем, който не бива да бъде неглижиран, защото може значително да засегне качеството на живот на засегнатите лица.

Въпреки че процесът е труднообратим, своевременното и правилно лечение, извършено от опитни специалисти, може значително да забави развитието му и да предотврати по-нататъшни увреждания.

От дентална клиника Medical Dent сме тук, за да ви споделим разнообразни методи за диагностика и лечение на атрофията на челюстната тъкан, все по-често срещано в сферата на денталната медицина.

Процес по стопяване на зъбната кост

Това състояние е известно още като алвеоларна костна резорбция или атрофия на челюстната тъкан. Представлява процес, при който зъбната кост постепенно се разгражда и губи своя обем. Наблюдава се редукция на нейната плътност, дължина и ширина.

Характерно за състоянието е че стопяването става видимо едва при сериозно задълбочаване на проблема и явна редукция на размерите и плътността на структурата.

Промяната може да се изрази чрез лицева асиметрия, хлътване на устните и бузите.

Стопяването може да доведе до разхлабване и дори загуба на зъби, тъй като тя вече не може ефективно да поддържа корените. Резорбцията обикновено протича незабелязано от пациента и е засечена често при рутинни дентални прегледи в по-напреднал стадий.

Кои са причините за стопяването?

Няколко фактора могат да допринесат за стопяването на тази структура, включително:

  1. Загуба на зъби – несъмнено принудителната екстракция на зъби, както и естествената загуба на такива, е сред основните причини за стопена кост. При липса на алтернатива за прекалено дълго време, като поставяне на зъбни импланти или зъбни протези, води до този процес.
  2. Периодонтит – това е най-честата причина за състоянието. Представлява форма на пародонтално заболяване, което води до възпаление и инфекция на венците и околните тъкани. Ако не се лекува навреме, бактериалната инфекция може да прогресира до костта, което води до нейното разрушаване.
  3. Травма на зъбите или венците – удари в устната кухина или неправилна употреба на зъбни конструкции могат също да предизвикат атрофия и се явяват като честа причина.
  4. Остеопороза – общото изтъняване на костните структури, което възниква при остеопороза, може да бъде причина за засягане и на костта.
  5. Възрастови промени – нарушението на кръвоснабдяването поради напредване на възрастта също е сред причините, които могат да доведат до това усложнение.
  6. Нарушения в хормоналния баланс – хормоналните промени, особено при жени в менопауза, могат да повлияят на здравината на структурата.

Какви мерки могат да се вземат при стопяване на зъбна кост и как се установява това състояние?

Диагностицирането на атрофията обикновено става чрез дентални рентгенови снимки, които помагат на денталния специалист да види степента на костна загуба. Веднъж диагностицирано, лечението може да включва:

  1. Професионално почистване – премахването на зъбен камък е важно за ограничаване на възпалението и усложнението на периодонтита. Това е и основна мярка за превенция от гингивит и пародонтоза.
  2. Медикаментозно лечение – в някои случаи могат да бъдат предписани антибиотици за контрол на инфекцията.
  3. Хирургическа интервенция – в по-тежки случаи може да се наложи хирургическа намеса за възстановяване на засегнатата кост и тъкани. Съществува иновативен метод за възстановяването им. За изграждането се използва специален лазер, благодарение на който се извършва минимално инвазивна терапия за заздравяване на тъканта.

Това е сериозно състояние, което изисква навременна диагностика и комплексно лечение. Поради тази причина е много важно да се доверите на реномирана дентална клиника, разполагаща с опитни професионалисти и съвременна апаратура.

Свържи се с нас бързо и лесно!

Вярваме, че всеки зъб е сложен организъм и различните му проблеми изискват различни специалисти. 

Call Now Button