Как да се справим с гангрената на зъб и какви са нейните симптоми?

Обновена на 06.12.2024год.

Гангрената е сериозно стоматологично заболяване, известно още като “зъбна некроза”. Представлява силна инфекция на зъбната пулпа, като причините за поява ѝ са няколко: възможно е да се изяви като най-крайния процес от развитието на нелекуван пулпит, както и като инфекция от неспазването на добра устна хигиена, лоша диета и употреба на нестерилизирани уреди. 

Самото заболяване представлява необратимо възпаление на зъбния нерв и като последствие, умъртвяване на зъбната пулпа. 

Процесът е бавен и отнема време, като в зародиша си той не показва симптоми, те идват внезапно, когато гангрената е напреднала и белезите за проявата са остри и неприятни. 

Какви са симптомите на налична гангрена? 

Оралните проблеми не само са изключително неприятни, но са и много опасни. Ако не се предприемат мерки навреме, те могат да се разраснат и да засегнат и увредят други органи, свързани чрез нервната мрежа в тялото. 

Оралната гангрена е тежко заболяване, което трябва внимателно да се следи. Как обаче да го откриете? 

Както при повечето зъбни проблеми, най-разпространеният симптом е появата на остра неконтролируема болка в засегнатия зъб и областта. Ето какво да очаквате: 

  • силна болка – това е най-първият симптом. Тя може да бъде постоянна и пареща, измъчваща не само зъба, но и венеца около него. Може да и да се появява само понякога, при дъвчене или прием на по-топли или по-студени храни и напитки; 
  • промяна вида на зъба – засегнатият от гангрената зъб може да смени дори цвета си, като потъмнее или матира емайла. Често срещани са повреди в самата емайлова структура; 
  • отделяне на секрет – поради затворената камера, в която гангрената се развива, много често срещана развръзка е появата на гной; 
  • лош дъх – във връзка с предната точка, можете да разберете, че в зъба ви се събира секрет по неприятната миризма, която би се отделила. 

Освен, че можете да очаквате силен зъбобол, имайте предвид, че приемът на различни напитки и храни може да се окаже неприятен, поради повишените нива на чувствителност на засегнатото място. 

Също така, вследствие от възпалението от гангрената, може да се очаква подуване на венеца и повишаването на неговата чувствителност при различни дейности. 

гангрена на зъб

Какво да правите при съмнения за наличие на зъбна гангрена? 

Зъбната невроза не е състояние, което подлежи на домашно лечение. Още при първи, минимални съмнения, че нещо не както трябва се случва или при наличие на някакво чувство на дискомфорт, посетете стоматолог, който да ви назначи лечение. 

Вариантите за действие са няколко, като зъболекарят е човекът, който може да ви назначи правилната процедура. Най-лесният път това да се случи е чрез направата на рентгенова снимка на умъртвения зъб. 

Ако след такава, бива установен проблем, то има няколко опции за действие. Най-сигурната в случая, е кореновото лечение. При него, чрез специална технология, се почиства зъбния канал, като се отстранява инфектираната част и зъбната пулпа се дезинфекцира и запълва, за да се предотврати по-нататъшно повторно развитие на заболяване. 

Ако се налага се почиства и коронката на зъба, в случай че и тя е била увредена от инфекцията. 

Ако гангрената е ескалирала прекалено много, то може да се наложи оперативно отстраняване на засегнатия зъб (ако се случи на млечен зъб, това е и по-добрият вариант). Като последствие, според лекарска преценка, може да бъде поставен имплант или протеза на празното място. 

В повечето случаи, дали като основно лечение, или фаза, лекарите предписват и антибиотици, които да се борят с бактериите и да спират тяхното по-нататъшно развитие. 

Колко време се лекува гангрена на зъб? 

Лечението на гангрена на зъб може да отнеме различно време, в зависимост от това каква е степента на увреждането и какъв е избрания подход на лечение. При първоначално диагностициране и потвърждение на гангрена, както и навременна намеса от страна на стоматолог, лечението може да бъде завършено до две седмици или до няколко месеца. Обикновено, посещенията включват почистване на зъбните канали с подходящи разтвори, след което се поставят подходящи лекарства. След като бъде овладяна острата симптоматика, каналите биват запълнени и следва да се направи рентгенова снимка. Завършването на лечението се състои от поставяне на пломба или изграждане на зъба.  

При някои ситуации, гореописаното лечение на гангрена не може да бъде проведено. Тогава може да се наложи цялостно отстраняване на проблемния зъб.  

Антибиотик при гангрена на зъб 

Употребата на антибиотик при гангрена на зъб се налага при появата на оток и зачервяване на меките тъкани. Разбира се, антибиотикът трябва да бъде назначен от стоматолог, а освен него могат да бъдат назначени и противовъзпалителни лекарства за намаляване на болката и чувствителността. 

 

Защо да се доверите на Medical Dent? 

Грижата за добрата орална хигиена никога не бива да остава на заден план. Ние, от дентална клиника Medical Dent, от години, посрещаме клиенти ежедневно с топло отношение и връщаме блестящите усмивки на лицата им, които заслужават. 

Базата, с която лекарите ни разполагат, е огромна, а експертите са само високообразовани стоматолози, готови да решат всеки вас малък или голям проблем. 

Не губете време да търсите повече, защото дентална клиника Medical Dent е вашето място за специализирано решение, на добра цена! 

Свържи се с нас бързо и лесно!

Вярваме, че всеки зъб е сложен организъм и различните му проблеми изискват различни специалисти. 

Call Now Button